Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Czy możesz zapobiec ciąży za pomocą metody wyciągania?

Zaczyna się od odwiecznego pytania: jeśli mężczyzna wyrywa się przed wytryskiem, czy kobieta nadal może zajść w ciążę?

W sypialniach, piwnicach i na tyłach samochodów na całym świecie miliony aktywnych seksualnie ludzi dokonują wyborów (lub żałują ich) w oparciu o podstawową wiedzę na temat płodności. Większość zaufanych źródeł twierdzi, że odpowiedź brzmi tak – jest mało prawdopodobne, ale możliwe, że ciąża wystąpi, więc nie ryzykuj.

Kop głębiej, a szybko staje się niejasne, skąd dokładnie bierze się ryzyko. Zamiast edukacji opartej na dowodach, napotkasz niektóre z najbardziej trwałych nieporozumień dotyczących zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Kiedy badacze przeanalizowali roczne pytania, które zostały przesłane na stronę internetową dotyczącą antykoncepcji awaryjnej, odkryli, że prawie połowa pytań dotyczących aktów seksualnych „wyraża lęk przed ryzykiem ciąży związanym z płynem przedwytryskowym”.

Reklama

Preejakulat – który prawie wszyscy nazywają precum – to smarująca wydzielina, która jest mimowolnie wydzielana z gruczołu Cowpera w penisie podczas podniecenia seksualnego. Jego zadaniem jest stworzenie przyjaznej przejażdżki dla plemników, które ostatecznie przechodzą przez cewkę moczową podczas wytrysku. Ale bez względu na to, czy zapytasz Internet lub eksperta ds. andrologii o zapładniającą moc tej mazi z białka jaja, prawdopodobnie uzyskasz odpowiedź na inne pytanie – tj. deklarację, że wycofywanie się jest okropną formą kontroli urodzeń.

Kiedy rozmawiamy o tym, co jest w stanie przed wytryskiem, nie o to chodzi” — powiedział Michael Eisenberg, dyrektor ds. medycyny i chirurgii rozrodu mężczyzn w Stanford University School of Medicine, po tym, jak na różne sposoby zadałem mu pytanie o moc zapłodnienia. .

Wiemy, że wyrywanie się nie jest skuteczne w zapobieganiu ciąży”

Metoda wycofywania się – alternatywnie znana jako „wycofanie się” lub „pociągnij i módl się” i formalnie ochrzczona po łacinie jako „coitus interruptus” – jest starożytną formą antykoncepcji. Talmud nazywa to „młotem w środku i odwiewaniem na zewnątrz”. Na całym świecie jest to nadal jedna z najczęściej stosowanych form kontroli urodzeń, szczególnie w regionach bez dostępu do nowoczesnych metod.

Kiedy jest wykonywany perfekcyjnie za każdym razem, w rzeczywistości ma wskaźnik niepowodzeń, który nie jest znacznie wyższy niż w przypadku prezerwatyw: odpowiednio 4 procent w porównaniu z 2 procentami. Oznacza to, że około cztery na 100 kobiet, które polegają wyłącznie na metodzie wyciągania, zajdą w ciążę w ciągu jednego roku stosowania.

Ale prawdziwe życie rzadko jest idealne

Niektórzy mężczyźni nie potrafią wiarygodnie dostrzec zbliżającego się wytrysku i wycofują się zbyt późno. Inne mogą emitować nasienie sporadycznie lub przez długi czas, zamiast jednorazowo, zgodnie z podręcznikiem planowania rodziny z 1970 roku. Wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, że najwyższe stężenie plemników występuje w pierwszym strumieniu nasienia – co może być szczególnie problematyczne, jeśli upijanie się spowalnia ich czas reakcji. Jeszcze inne nie wycofują się na czas, ponieważ ich przyjemność ma pierwszeństwo przed zdrowiem i dobrym samopoczuciem kobiety. Z takich powodów wskaźnik niepowodzeń „typowego zastosowania” w przypadku stosunku przerywanego skacze od 20 do 30 procent.

Ludzie zajmujący się zdrowiem reprodukcyjnym w dużej mierze odrzucają metodę wycofania, ponieważ nie wierzą, że mężczyźni mają zdolność i siłę woli do wycofania się za każdym razem we właściwym czasie. Tymczasem istnieje szokujący brak badań na temat tego, czy żywotne plemniki są rzeczywiście obecne w preejakulacie. dodatkowe informacje

Reklama

Najlepszym sposobem na zsyntetyzowanie odpowiedzi, które zebrałem od lekarzy, recenzowanych czasopism i instytucji edukacyjnych, jest to: sam preejakulacja nie zawiera plemników – a może tak jest, ale być może zostaje zanieczyszczony plemnikami, które „wyciekły” skądinąd. Plus, są resztki nasienia z poprzedniego wytrysku. W każdym razie, mówi Eisenberg, powinniśmy założyć, że przed wytryskiem „zazwyczaj ma trochę plemników, co może prowadzić do niepowodzenia [antykoncepcji]”.

Jest oczywiste, że winę za nasze zbiorowe zamieszanie obwiniamy nieodpowiednią edukację seksualną. Ale jak na ironię, piszą autorzy artykułu o antykoncepcji z 2009 roku, „pogląd, że płyn przedwytryskowy może powodować ciążę… wydaje się, że został wprowadzony przez samą profesję lekarską”.

Obalanie mitu?

Skąd wzięła się płodna sprawność preejakulatu? Być może było to w 1931 roku, kiedy Abraham Stone — lekarz i współpracownik założycielki Planned Parenthood, Margaret Sanger — zastanawiał się, jak to możliwe, że metoda odwyku się nie powiodła: plemniki powstają w jądrach i nie przechodzą przez gruczoł Cowpera. ich wyjście. Stone poprosił kilku kumpli z mikroskopami o zbadanie preejakulatu na obecność plemników.

Spośród 24 próbek od 18 mężczyzn tylko cztery zawierały wiele lub kilka plemników. W książce z 1938 r., Praktyczne metody kontroli urodzeń, Stone napisał, że liczby te są nieistotne. Niezależnie od tego, pojawił się „mit”, że garść plemników w preejakulacie powoduje, że stosunek przerywany jest niewiarygodny, i został „bezkrytycznie skopiowany z jednego podręcznika do drugiego”, zgodnie z wydaniem książki Kontrola płodności z 1994 roku.

 

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz