Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jak jest wykonywane energetyczne świadectwo

Posiadacze domów i mieszkań mają sporo rozmaitych obowiązków. Od pewnego czasu jeden z nich to wykonanie energetycznego świadectwa. Świadectwa energetyczne jest dokumentem, który dokładnie określa, jakie jest ogólne zapotrzebowanie na energię, związane z codziennym użytkowaniem budynku. W pierwszej kolejności to dotyczy wentylacji i ogrzewania, lecz również oświetlenia czy podgrzewania wody użytkowej.

Przepisy wiążące się z obowiązkiem wykonywania tego typu świadectw wynikają z przepisów unijnych, i nasze krajowe prawodawstwo jest dostosowane do nich. Obecnie takimi certyfikatami muszą dysponować wszystkie obiekty, które zostały postawione po 2009 roku, rzecz jasna każdy nowy również podlega temu obowiązkowi. Jeśli będzie chodzić o budynki starsze, to właściciel zrobić będzie musiał takie świadectwo jedynie wówczas, gdy swoją nieruchomość zamierza wynająć albo sprzedać. Lecz wszystko wskazuje na to, że za jakiś czas wszystkie budynki będą musiały taki dokument posiadać, ponieważ przepisy dość wyraźnie idą w takim kierunku.

Aktualnie Świadectwa energetyczne nie są trudne do wykonania, gdyż na naszym rynku funkcjonuje wielu certyfikowanych specjalistów, którzy się tym zajmują. Ceny za wykonanie audytu rozpoczynają się od trzystu złotych za niewielkie mieszkanie czy garaż, a skończyć się mogą nawet na paru tysiącach przy dużych, wielorodzinnych budynkach. Trzeba też pamiętać, że jeśli ktoś sobie zaniedba zrobienie certyfikatu, to narażony być może na karę. A ta wcale do małych nie należy, bo może wynosić nawet 5 tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz